Sony

Wybór słuchawek to jak zakup każdego innego instrumentu muzycznego – zawsze jest to sprawa ściśle indywidualna. Należy wziąć pod uwagę wszystkie kryteria – od ceny, przez przeznaczenie urządzenia, a skończywszy na tych związanych z prywatnym gustem. Konkurencja jest spora, a liczba modeli przytłaczająca. Czy można wybrać produkt uniwersalny i profesjonalny, a dodatkowo w rozsądnej cenie?

Słuchawki studyjne SONY MDR-7506 – dobry, tani czy uniwersalny wybór?

2014-03-24

Wybór słuchawek to jak zakup każdego innego instrumentu muzycznego – zawsze jest to sprawa ściśle indywidualna. Należy wziąć pod uwagę wszystkie kryteria – od ceny, przez przeznaczenie urządzenia, a skończywszy na tych związanych z prywatnym gustem. Konkurencja jest spora, a liczba modeli przytłaczająca. Czy można wybrać produkt uniwersalny i profesjonalny, a dodatkowo w przystępnej cenie?

Sony mdr7506a

Estetyka i struktura produktu

Model MDR-7506 robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Kompaktowa, solidna i zamknięta konstrukcja ze stopu sugeruje udane zastosowanie w studiu. Wykonanie słuchawek wzorowe. Projektanci Sony, czego należało oczekiwać od potentata, zadbali o każdy szczegół konstrukcji, która jest tak prosta, jak praktyczna. Nie znajdziemy w nim zbędnych ozdób, a jedynie prosty design z ukłonem w stronę klasyki. Wnętrza nauszników – obszyte sztuczną skórą – mają odpowiedni rozmiar i miękkość oraz wyglądają schludnie. Aluminiowy pałąk posiada wygodną regulację z odpowiednim oporem i dobrze dopasowuje się do kształtu głowy, a muszle okularowe – mimo dużych magnesów – nie odstają nadmiernie. Słuchawki wyposażono w solidny, spiralny, ale niestety niewymienny kabel z miedzi beztlenowej o długości 3 metrów. Cała konstrukcja składa się do wygodnego, przenośnego rozmiaru dedykowanego do modelu etui, które znajduje się w zestawie iz pewnością przyda się w podróży. Sony MDR-7506 ma pozłacane złącze jack 1/8, a opakowanie zawiera również adapter do dużego gniazda. Całość wygląda profesjonalnie i trochę oldskulowo, a niewielka ilość plastiku użytego do budowy słuchawek zdecydowanie odróżnia je od kiczu i tandety, wszechobecnych w przedziale cenowym do około 500 zł.

Sony mdr7506c

Jakość dźwięku

Sony MDR-7506 brzmi wyjątkowo czysto, równo i selektywnie. Wszystkie elementy opaski są wyraźne. Jakość dźwięku nie pozostawia wątpliwości, że konstruktorzy Sony skupili się na jak najwierniejszym odwzorowaniu dźwięku, typowego dla sprzętu studyjnego i hi-endowego, co jest zdecydowanie rzadkością wśród produktów za kilkaset złotych. Pasmo częstotliwości na poziomie 10 Hz-20 kHz w połączeniu z wysoką skutecznością dochodzącą do 106 dB / mW daje mocny i niezawodny dźwięk, o dużej dynamice i czytelności detali, ale nie zabijając dźwięku basem i niską średnicą, co jest powszechne w tanich modelach słuchawek. Bas w MDR-7506 jest decydujący, a jednocześnie gładki i spójny – w naturalny sposób podnosi całe pasmo i jest dość miękki. Drastycznego spadku niskich tonów nie zauważymy po przekroczeniu określonej granicy głośności, co jest dość częstym zjawiskiem. Moc 1 W jest w zupełności wystarczająca do większości zastosowań i pozostawia pewien margines, a jej stosunek do impedancji na rozsądnym poziomie 63 Ω przy 1 kHz powoduje, że możemy mówić o dwóch najważniejszych zaletach modelu – czystym, naturalnym brzmieniu i uniwersalne zastosowanie. Przy takiej proporcji parametrów uzyskujemy właściwości audio, które zaspokoją większość potrzeb zarówno w zastosowaniach amatorskich, jak i profesjonalnych. Podsumowując, model MDR-7506 z pewnością sprawdzi się w niemal każdych warunkach i nie potrzebujemy sprzętu hi-end o dużej mocy, aby uzyskać z nich profesjonalny dźwięk. Z pewnością przy sprzęcie studyjnym czy audiofilskim efektów będzie słychać tylko więcej, ale jakość i właściwości słuchawek wyraźnie słychać ze średnich parametrów odtwarzacza mp3.

Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę w modelu MDR-7506, jest komfort użytkowania. Dzięki fizycznej budowie i specyfice brzmienia słuchawki nie męczą słuchu, co nieczęsto ma miejsce wśród niedrogich słuchawek o zamkniętej konstrukcji. Pierwsze subtelne objawy zmęczenia można odczuć dopiero po kilku godzinach ciągłego stosowania produktu. Funkcję tę docenią inżynierowie studyjni, używający MDR-7506 jako monitory, a także miłośnicy muzyki, którzy godzinami słuchają swoich ulubionych płyt. W tym ostatnim przypadku warto podkreślić, że słuchawki są bardzo dobrze wytłumione, co tylko podnosi komfort użytkowania ich w domu czy na spacerze.

Sony mdr7506b

Ocena końcowa

Słuchawki zamknięte Sony MDR-7506 można określić jako urządzenie pro z ukłonem w stronę przeciętnego konsumenta o audiofilskich skłonnościach. Cel niewątpliwie osiągnięty przez konstruktorów Sony, którym udało się zbudować urządzenie w pełni zasługujące na miano uniwersalności, zasługuje na uznanie. Pierwszą grupą docelową są użytkownicy niewielkich studiów nagraniowych oraz miłośnicy nagrań domowych ze ściśle określonym portfolio, ale każdy meloman za przystępną cenę ok. 500 zł może zaopatrzyć się w sprzęt, który pozwoli mu cieszyć się muzyką w nowej jakości. Model MDR-7506 został precyzyjnie umieszczony i wydaje się idealnie pasować do niszy o fenomenalnym stosunku jakości do ceny. Podłączony do wzmacniacza w studiu, domowego sprzętu hi-end lub zwykłego odtwarzacza mp3 będzie doskonałym urządzeniem profesjonalnej jakości.