Wszyscy początkujący, a zwłaszcza ich rodzice – gdy mówimy o dzieciach – mają jeden dylemat przy zakupie pierwszego instrumentu i jest to aspekt stricte finansowy. Nikt nie chce wydawać pieniędzy, nie mając pewności, że młody gitarzysta rzeczywiście da się wciągnąć w to hobby. Przeglądając ofertę tanich instrumentów warto jednak wiedzieć, ile pieniędzy należy przeznaczyć na zachęcenie do nauki lub uczynienie jej nie trudniejszą i mniej namacalną niż powinna.
Budowa i wykonanie
Zrozumiałe jest, że cena instrumentu drewnianego powinna rosnąć proporcjonalnie do jakości materiału, sposobu jego doprawienia i stopnia selekcji, a także ekskluzywności i dbałości o całą konstrukcję. Jednak każdy instrument, który nie jest zabawką ani okleinowanym meblem, powinien być wykonany przynajmniej na podstawowym poziomie jakości. Paradoksalnie, należy zwrócić na to szczególną uwagę w tanich instrumentach, takich jak Alvera ACG 100. Spór o konstrukcję i szczegółowość w drogich instrumentach dotyczy najczęściej niuansów o innym charakterze.
Chociaż „Alvera” to hiszpańsko brzmiąca nazwa, większość z nas prawdopodobnie rozumie, że prawie wszystkie tanie modele dostępne na naszym rynku są produkowane w Chinach, a czasem w Korei. Powyżej 500 zł za instrument znajdziemy drewno, ale nie będzie ono przesadnej jakości. Korpus gitary Alvera jest w całości wykonany ze sklejki lipowej, aw tej taniej gitarze klasycznej należy się skupić na wygodzie i przyjazności gryfu, gdyż ma ona kluczowy wpływ na komfort gry. Stawiając największe wyzwanie nowicjuszowi, może wzmocnić lub odebrać motywację. Szyja w modelu ACG 100 wykonana jest z nato (wschodnia, tańsza odmiana mahoniu) – nie jest niezgrabna jak w wielu tanich wzorach i ma przyzwoitą krzywiznę. Łatwo zobaczyć lekką, ale akceptowalną „łódź”, jest miękka i ma mosiężne progi odpowiednio wyściełane.
Oczywiście w tym przedziale cenowym są wady – nie doświadczymy zaawansowanego żebrowania wewnątrz korpusu, czasami wiązanie jest niezbyt staranne i farba mogłaby być lepiej nałożona. Sprzęt też pozostawia wiele do życzenia, ale za cenę około 250 zł nie da się znaleźć lepszego. Mostek i strunnik trzeba raczej dostosować do indywidualnych potrzeb gracza, bo fabrycznie ustawiona akcja struny jest dość wysoka. Jednak ani przeciętnemu amatorowi, ani początkującemu nie będzie to trudne, ponieważ miękka i przyjazna szyja nie wymaga dużej siły, aby dotknąć sznurków. Klucze są przykładem podstawowej opcji, ale działają dobrze, ponieważ instrument stroi. Elementem, który trzeba całkowicie wymienić na nowy, są struny, które są bardzo kiepskiej jakości. Cała konstrukcja jest jednak zadowalająca i nowy zestaw strun Alvera ACG 100 zachęca do zabawy. Gitara dostępna jest w kilku wariantach kolorystycznych, wykończonych na wysoki połysk.